foroushi
09 فروردین 1402 - 11:27

کوه دنا نگین سبز جنوب در کهگیلویه و بویراحمد + تصویر

کوه دنا بام زاگرس با ارتفاع ۴ هزار و ۴۳۵ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سی‌سخت، رشته کوه دنا با داشتن بیش از 50 قلعه بالای 4 هزار متر مشتمل بر سه بخش یا جبهه شرقی، مرکزی و غربی بوده که بخش شرقی این رشته کوه از دهستان کاکان بویراحمد شروع و به گردنه بیژن در سی سخت خاتمه می‌یابد.

جبهه شرقی دنا شامل قلل کل گایونه، پازن پیر، رمسه، تاپو، قاش سرخل، نول جنوبی و نول شمالی، کل خرمن،کله قندی، نمک، برف کرمو بوده و تمام این قله‌ها به جز قله کله قندی بالای 4هزار متر ارتفاع دارند.

از لحاظ کوهنوردی ارتفاعات دنا دارای قابلیت‌ها و پتانسیل‌های کوهپیمایی و کوهنوردی منحصر به فردی است و دارای مسیر‌های صعودی نظیر خط الراس غربی که بزرگ‌ترین قله دنا بنام قاش مستان (بیژن 2) و ارتفاع آن 4 هزار و 435 متر و حوض دال 4 هزار و 409 متر و سایر ارتفاعات دیگر رشته کوه همیشه سرافراز دنا وجود دارد

.گردشگری ,

برای صعود به قله‌های مذکور دو مسیر وجود دارد یک مسیر سیچانی که نرسیده به گردنه بیژن است و دیگری مسیر دره بزکش در زیر قله حوض دال، دو جان پناه که یکی فلزی و دیگری بتنی است و در ارتفاع 3 هزار و 850 متری ساخته شده است از جان پناه تا ارتفاع این قله حدود یک ساعت زمان می‌برد.

گردشگری ,

در زمستان صعود به حوزدال فقط توسط کوهنوردان حرفه‌ای و آن هم به سختی انجام می‌شود به طوری که هر ساله ده‌‌ها هزار کوهنورد و گردشگر اعم از داخلی و خارجی به این ارتفاعات صعود می‌کنند. دنا با 80 کیلومتر طول، طولانی‌ترین رشته کوه زاگرس استد و کوهنوردان بنام جهان این رشته کوه را آلپ ایران نام نهاده‌اند.

گردشگری ,

تنوع زیستی دنا با 160 گونه جانوری از جمله بزکوهی، کبگ دری، عقاب، پلنگ، خرس، پازن، انواع پرندگان و خزندگان، حیات وحشی زیبا و کم نظیر در این خطه از خاک ایران به وجود آورده است. این اکوسیستم حیات وحش، هر ساله دوستداران طبیعت را به سوی خود فرا می‌خواند و زمینهٔ مناسبی برای توریسم شکار فراهم نموده است هرچند باید در حفظ و مراقبت از گونه‌های نایاب جانوری تلاش و کوشش دوچندان شود.

​​​​​​گردشگری , ​​​​​​

منطقه دنا به رغم چشم اندازهای زیبا، آبشار‌ها، حیات وحش گوناگون، چشمه‌ها و منابع آب فراوان خیلی دیر به جمع مناطق حفاظت شده کشور پیوست. محل تلاقی رودخانه یخرسان و بشار در دنا چشم انداز جنگلی بسیار زیبایی است که درختان بلوط مهم‌ترین گونه غالب در آن منطقه بشمار می‌رود.

دنا با دیوارهای کوهستانی، صخره‌ها، دامنه‌های پرشیب و دره‌های متعدد از جذابیت خاصی برخوردار است. جاذبه‌های طبیعی، چشمه‌ساران، آبشار‌ها، غار‌ها، یخچال‌های برفی، باغات سیب و انگور و گردو، صنایع دستی، فرهنگ و آداب و سنن روستایی، رودخانه‌های زلال و خروشان ماربر و بشار از دل ارتفاعات همیشه سرافراز و نگین سبز جنوب کشور، سرچشمه می‌گیرد.

مراتع معروف دنا از دیرباز میزبان عشایر بوده و این همزیستی همچنان ادامه دارد.

براساس دستاورد تحقیقاتی در زمینه پیکر شناسی و ژیومرفولوژی انجمن کانون سبز فارس در سال 1376که منجر به کشف قلل لای نخود، فردای قیامت و اشکفت و هلی شد، تعداد قلل بالای 4هزار متر دنا از 47قله به 51 قله افزایش یافت و با شناسایی و معرفی کل گایونه توسط تیم تحقیقاتی باشگاه ضامن آهوی یاسوج(قلم سابق) تعداد قلل رفیع تر از چهار هزار متر رشته کوه دنا به 52 قله رسید.

گردشگری ,

اگر از استان اصفهان به سمت کهگیلویه و بویراحمد پرواز کنید، می‌توانید از بلندای آسمان، بخشی از رشته‌ کوه‌های زیبا و باشکوه زاگرس را زیر پایتان ببینید. نام این بخش از رشته کوه‌های زاگرس که بلندترین چین‌خوردگی رشته کوه زاگرس نیز به حساب می‌آید رشته کوه دناست که در مرز سه استان اصفهان و کهگیلویه و چهارمحال خودنمایی می‌کند.

در دل این رشته کوه زیبا غارها و چشمه‌های زیادی نیز وجود دارد که باعث شکل‌گیری حیات وحشی غنی و متنوع در این منطقه شده است.

قلل مرتفع و پربرف دنا سرچشمه رودها و جویبارهای زیادی در دل این کوهستان است که باعث سرسبزی و طراوت این منطقه و بالاخص شهر زیبای سی‌سخت در دامنه‌های دنا شده است، شهری زیبا که زیر سایه کوه‌های باشکوه دنا با آن مناظر و چشم‌اندازهای فوق‌العاده سالانه مقصد سفر گردشگران زیادی قرار می‌گیرد.

سی‌سخت حتی برای آن‌هایی که اهل کوهنوردی و صعود نیستند نیز یک مقصد گردشگری فوق‌العاده است، رشته کوه دنا زیستگاه حیواناتی مانند سیاه گوش، بز و چکاوک، خرس قهوه‌ای، کرکس، سمور، راسو، کبک دری ، عقاب و.. نیز می‌باشد و تنوع گیاهی ارزشمندی در آن به چشم می‌خورد.

کوه دنا بر خلاف تصور عامه مردم یک کوه نیست بلکه یک رشته کوه است که نام خود را وامدار روستای ده انار در دامنه‌ جنوب غربی کوه است.

گردشگری ,

امروزه، روستای ده انار دیگر وجود ندارد اما آثاری از ویرانه‌های آن هنوز هم در نزدیک دشت رز در شهرستان دنا دیده می‌شود. نام ده انار به مرور زمان تغییر کرده و به دینار و دینا و در نهایت به دنا تغییر شکل داد که نام امروزی این رشته کوه است.

ویژگی‌های طبیعی و گردشگری کوه دنا یاسوج

رشته کوه‌های دنا طولی در حدود 90 کیلومتر و عرضی برابر با 15 کیلومتر دارد، این رشته کوه دارای سه رشته اصلی و یک رشته کوه فرعی است که توسط سه گردنه بیژن، مورگل غربی و پوتک از یکدیگر جدا شده‌اند.

رشته کوه دنا، بام زاگرس است و بلندترین قله‌ی این رشته کوه بیژن 3 یا قاش مستان است که ارتفاعی برابر با 4459 متر دارد.
همچنین، در این رشته کوه چشمه‌های زیادی از جمله میشی، شرنیک و اسپید از دل زمین می‌جوشند و رودهای بسیاری نیز مانند بشار، خرسان، ریگان، ماربر، مهریان، کوه گل، دیاشم، سریز، تیزاب و دژکرد از دل رشته کوه دنا جاری می‌شوند.

چگونه به کوه دنا یاسوج برویم؟

رشته کوه دنا در مرز چهار استان کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، فارس و چهارمحال و بختیاری قرار دارد اما بخش اعظم آن و بالاخص بلندترین قله آن در استان کهگیلویه است.گردشگری ,

رشته کوه دنا از 20 کیلومتری شرق یاسوج آغاز شده و تا 70 کیلومتری در جهت شمال غربی امتداد دارد. به عبارت دیگر رشته کوه دنا از روستای کتا از توابع شهرستان دنا تا منطقه کاکان در 30 کیلومتری جنوب شرقی یاسوج ادامه دارد و بلندترین کوه آن یعنی قله بیژن در 35 کیلومتری شمال غربی یاسوج قرار دارد.

برای رسیدن به رشته کوه دنا شهر سی‌سخت در دامنه جنوبی دنا یکی از بهترین محل‌ها برای شروع مسیر کوهنوردی ست. شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا از استان کهگیلویه و بویراحمد است که در فاصله 35 کیلومتری از یاسوج مرکز این استان قرار دارد.

انتهای پیام/

 

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1115954